Ženy, móda a fotografie

Modelky‒brigádnice a manekýny v letních šatech

Žena a móda

Článek Pomáháme na žních doporučoval čtenářkám červencového čísla Ženy a módy z roku 1951 vzít si na letní brigádu buď propínací prací šaty nebo sukně s halenkou či s lehkým bavlněným tričkem; méně choulostivé pracovnice mohly nosit šortky. Před nepřízní počasí měly brigádnice chránit tepláky, před prudkým sluncem pestré šátky. Dobré rady brigádnické módní hlídky byly doprovázeny fotografiemi jednotlivých modelů. Tyto snímky jsou nepochybně "dokumentem doby"; ale v jakém smyslu? V žádném případě nejde o fotografie skutečných brigádnic, které ochotně pózují o polední přestávce.

Přinejmenším jednu z trojice žen, které se na obálce časopisu opírají o žebřiňák, rozpoznáme hned v několika dalších brigádnických modelech; a na jednom snímku dokonce pózuje s patřičným nářadím. V dalších článcích téhož časopisu se však manekýna z titulní strany už neobjevuje. Kostýmky pro pobyt v lázních, šaty na horskou rekreaci nebo letní svetříky předvádějí docela jiné dívky. Je to snad proto, že by bylo nevhodné, aby se tatáž osoba objevila na brigádě, v lázních a na horách?

 

Fotografie k článku "Pomáháme na žních". Žena a móda, červenec 1951

 

Distribuce konstitučních typů zde není řízena politickou objednávkou, ale požadavky módní fotografie. Každá žena, která přiložila ruku k dílu, měla nepochybně nárok na rekreaci - třeba i v elegantním kostýmu a letním svetříku. Pravidla "reklamní branže" však stanovila jistou stratifikaci těl více či méně vhodných pro předvádění venkovských šatů, kostýmů, sportovního oblečení nebo třeba plavek.

 

Fotografie k článku "Pracujícím na rekreaci v horách". Žena a móda, červenec 1951

 

Zakryjeme-li manekýnám-brigádnicím obličeje, jak to udělal John Berger s tvářemi venkovanů v tmavých oblecích1, velmi snadno uvěříme, že těla ve volných šatech patří skutečným družstevnicím. Pochybnosti by mohla vzbuzovat snad jen obuv; manekýny mají páskové botičky, které možná ladí s pracovním kostýmkem, ale v "terénu" jsou zcela nepoužitelné. Šortky i sukně však ženám perfektně (a důvěryhodně) padnou. Náš souhlasný pohled, který v roli brigádnice favorizuje urostlé ženy proti křehkým manekýnám kostýmků a lehkých svetříků, potvrzuje intuici módního fotografa.

 

1John Berger zkusil na snímku z roku 1913 zakrýt obličeje členů venkovské kapely, oblečené v tmavých konfekčních oblecích, aby vynikla jejich deformovaná těla. "Ani v nejodvážnějších fantaziích neuvěříte," píše Berger, "že by tato těla mohla patřit ke střední nebo vyšší společenské vrstvě." Citát je z eseje o fotografickém cyklu dokumentaristy Augusta Sandera Tmavý oblek a fotografie. In Berger, J., O pohledu. Praha: Agite/Fra, 2009. 46 s.

 

Obálka časopisu Žena a móda, červenec 1951

 

Klíčová slova:

móda / fotografie / modelka / manekýna / brigáda / rekreace / kostým / tepláky / páskové boty / gumáky