Rukulíbám Dobrý den

Pravidla slušného chování pro chytré děti

Ve čtvrté z řady Knížek pro chytré děti přišel Milan Korejs s revolučním návrhem, jak očistit Zemi od všech špindírů, nezdvořáků a neposluchů: strčit je do rakety a "‒ pšííc! - hurá někam na jinačí planetu. Ať si převracejí vesmír vzhůru nohama! Však ono je to přejde, v té tmě, v tom mraze kosmickém, bez tíže a bez času." Konečné řešení otázky špatných mravů bohužel nešlo realizovat. Protože lidí na světě neustále přibývalo, ukázalo se vystřelování malých skupinek nevychovaných občánků do vesmíru jako málo produktivní. Lepší je ohýbat proutky, dokud jsou mladé; nevychované děti proto dostaly šanci polepšit se při četbě poučné knížky.

Proměna nezdvořáka nejapného v čistotné a poslušné dítě je doplněna řadou ukázek společensky nepřijatelného a nebezpečného chování. Zajímavým příkladem nepořádku je nestandardní typografie jednoho odstavce, jenž má demonstrovat skutečnost, že ani sazeč si nemůže dělat, co by chtěl:

 

Typografickou anarchii doprovází ilustrace Dobroslava Folla, která v "širokoúhlém záběru" ukazuje město uvolněných mravů.

 

Na světě každoročně přibývá bůhvíkolik miliónů lidí a s nimi i bůhvíkolik nezdvořáků ‒ a co my věčně s nimi? Nesmírně pozitivní zprávou je, že totální řešení ― vystřelování špindírů raketami do vesmíru ― se neosvědčilo. Jak tedy eliminovat potenciálně nebezpečné výstřelky, jako jsou špinavé ruce, hlučné hry, jízda městskou hromadnou dopravou na černo atd.? V sekularizované společnosti je možné jediné řešení: pravidla slušného chování. Dítě, které normy nerespektuje, nedostane kapesné ani nový míč.

 

Škola slušného chování je sice všude tam, kde jsou lidé pohromadě... ale v éře vědecko-technického pokroku je zkrátka nezbytnou učební pomůckou ‒ stroj. Dobroslav Foll, milovník letadel a raket, navrhl s charakteristickou distancí "celoautomatický mikroelektronkový supermechanizovaný plnič nesplněných přání". Návod k použití je prostý: automat je ovládán hlasem, dvojicí magických formulí: "prosím" a "děkuji". Minimální podmínky komunikace jsou představeny jako (zároveň) dostatečné.

 

Evička si myslí, že na šatech záleží všecko. A František zas, že vůbec nic... Kdepak. Pravda není někde uprostřed. Skrývá se v průsečíku vkusu, vhodnosti a jednoduchosti. Protože děti ještě nerozumí složitým otázkám estetiky, obléknou si to, co jim nachystá maminka.

 

Korejs, M., Foll, D. RUKULÍBÁM DOBRÝ DEN. Knížky pro chytré děti. Praha: SNDK, 1959

 

pavel ryška

 

Klíčová slova:

Knížky pro chytré děti / dětská kniha / SNDK / Milan Korejs / Dobroslav Foll / etiketa / pravidla / slušné chování