Proč bychom se netěšili, když pracujem pro sebe!

Upravená slova ze Sabinova improvizovaného libreta Prodané nevěsty získala jasné ideové směřování na sérii zápalkových nálepek z roku 1954. Radostné heslo Proč bychom se netěšili, když pracujem pro sebe!, se objevilo už v době, kdy se zmínky o Bohu škrtaly i z textu Karafiátových Broučků, a péče o zdraví spadala výhradně do kompetence příslušného ministerstva.

Číst dál: Proč bychom se netěšili, když pracujem pro sebe!

První let na Měsíc

"25. listopadu 1974 v 10 hodin ráno vzlétne letadlo na Kavkaze, za dva dni přistane na Měsíci, tam posádka pobude 10 pozemských dní čili necelý jeden měsíční den a přistane 9. prosince opět na Zemi na Cimljanském moři." "Zprávy" sovětských kosmonautů a vědeckých pracovníků o prvním letu na Měsíc naplnily v roce 1954 celé jedno číslo sovětského magazínu "Знание — сила" (Poznání je síla). Stručný výtah z ilustrovaných článků přetiskl o rok později tuzemský populárně technický měsíčník Svět techniky.

Číst dál: První let na Měsíc

Výstižné okamžiky práce

V eseji o hranicích malířství a poezie (Laokoon, 1766) popsal německý estetik G. E. Lessing obrazovou kompozici, v níž lze zachytit podstatu nějaké události, jako "výstižný okamžik". Tento pojem estetické povahy, který neodpovídá žádné fyziologické realitě, se uplatnil nejen v sochařství a malířství, ale také v učebnicích výtvarné fotografie.

Číst dál: Výstižné okamžiky práce

Strašidla z Trafouše

V září 1953 mohli občané sledovat průběh soudního přelíčení se skupinou mladistvých násilníků, lupičů a zlodějů, známou jako Královští Vyšehradští jezdci, v denním tisku i v rozhlase. Rozsudky odnětí svobody v rozmezí tří až sedmi let nepodmíněně si tehdy vyslechlo dvacet mladíků "ve výstředním oblečení a s povadlými emany". Šlo o tak zvané "pásky", a propagandisté využili tohoto procesu k mohutné kampani proti cizácké módě, "západnickým" hudebním žánrům a necudným tancům jisté části nekonformní mládeže, přičemž módní výstřelky spojovali přímo s kriminální činností.

Číst dál: Strašidla z Trafouše

Zábavná věda pro mladé techniky

Zábavná věda

Časopis Mladý technik si při svém vzniku v roce 1947 vytkl za cíl informovat o všech novinkách a zajímavostech ze světa vědy, přiblížit je mladým čtenářům, prozradit jim tajemství úspěšných lidí, seznamovat s novými objevy a vynálezy, a poskytnou dobrou zábavu. Program "zábavné vědy" nalezl počátkem padesátých let přitažlivé vyjádření v Obrazové škole na zadní straně obálky, později v barevných dvoustranách uprostřed každého čísla. Didaktické tabule Zdeňka a Františka Škodových měly "názorně objasnit" fungování gravitace, vznik uhlí, vývoj života na Zemi, princip animovaného filmu, činnosti mikrobů a mnoha dalších přírodních skutečností, vědeckých pozorování nebo technických objevů.

Číst dál: Zábavná věda pro mladé techniky

Humor na ostnech

Jaroslav Malák kreslí do Dikouše

Jaroslav Malák nastoupil v roce 1949 na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ale hned vzápětí musel studium opustit. Společně s několika kamarády totiž bez dovolení odešel z letní brigády v pohraničí a během dobrodružné cesty domů byl zadržen příslušníky SNB, kteří jej podezřívali z pokusu o ilegální přechod státní hranice. Incident měl po prázdninách dohru na studijním oddělení, kde mu důrazně doporučili nastoupit „do výroby“. Tak se stal dvaadvacetiletý adept umění sběračem kovového odpadu v ČKD Sokolovo. Na podzim 1950 se rozhodl zvolit menší zlo, jak se tehdy domníval, a poslal do Dikobrazu několik politických karikatur a kreslených vtipů.

Číst dál: Humor na ostnech

Hladová koruna

hladová koruna

O víkendu na přelomu května a června 1953 proběhla v Československu peněžní reforma. Nové peníze byly vytištěny v Sovětském svazu a občané si mohli vyměnit hotovost do výše tří set korun v poměru 5:1. Vyšší částky banky vyměňovaly v poměru 50:1. Vklady do výše 5.000 korun se přepočítávaly v poměru 5:1, částky do 10.000 v poměru 6,25:1. Vklady do 20.000 se měnily v poměru 10:1 a do 50.000 v poměru 25:1. Vklady nad 50.000 korun poměrem 30:1. Peníze uložené po 15. květnu se přepočítávaly v poměru 50:1. Bez náhrady byly likvidovány všechny pojistky, státní dluhopisy a cenné papíry. Zdařile utajená akce vyvolala místo radostného utrácení nové měny na sjednoceném trhu živelné vlny nepokojů po celé republice.

Číst dál: Hladová koruna