Karikatury a jiné nepříjemnosti

Karikatury

První kresby a ilustrace Svatopluka Pitry otiskly noviny krátce po výstavě Karikatury a jiné nepříjemnosti, kterou měl se spolužákem Vratislavem Hlavatým v Galerii Československého spisovatele v květnu 1957. Termín v prestižní pražské výstavní síni dostal původně Adolf Hoffmeister, ale pravděpodobně mu nezbývalo dost času na přípravu.

Číst dál: Karikatury a jiné nepříjemnosti

Světelné plakáty

Diapozitivy

Reklamní diapozitivy se promítaly už v prvních biografech. Světelná reklama avizovala připravovaný program a později podporovala prodej gramofonových desek s oblíbenými filmovými šlágry. V kinech socialistického Československa přijal diapozitiv nový hospodářský i pedagogicko‒politický program: vychovávat zákazníky, kteří budou mít jasné představy o svých nákupních potřebách.

Číst dál: Světelné plakáty

Kreslené triky ve školních filmech

Animace ve školních filmech

Návrhy na využití filmu jako didaktické pomůcky se objevily už ve dvacátých letech. Výroba školních filmů se však začala rozvíjet až v nových společenských a politických podmínkách po Druhé světové válce, kdy se filmová produkce dostala ze sféry soukromého podnikání pod dohled státu. Poté, co veškerou moc převzala komunistická strana, došlo k rozsáhlým změnám i v oblasti výchovy a vzdělávání. Byla ustavena jednotná státní školská soustava a filmoví pracovníci měli realizovat náměty na základě odborných pokynů Výzkumného ústavu pedagogického J. A. Komenského.

Číst dál: Kreslené triky ve školních filmech

Chruščov v botkách sedmiletkách

Podstatnou část 50. let se v československém tisku neobjevila žádná karikatura některého z domácích nebo dokonce sovětských politiků. Karikováni byli výhradně američtí a západoevropští „váleční štváči“, zatímco portréty vůdců východního bloku směly být zprostředkovány výhradně fotografií nebo realistickou kresbou. Toto pravidlo prolomily až karikatury Stalinova nástupce a kritika, Nikity Chruščova. Jeho portréty, které se objevily v československém tisku, se vymykaly dosud obvyklým, pečlivě vyretušovaným snímkům.

Číst dál: Chruščov v botkách sedmiletkách

Degustace obalů potravinářského zboží

Zatímco americké děti konzumovaly v padesátých letech společně s cereáliemi i reklamní komiksy, česká a slovenská mládež se mohla na obalech vločkových kaší Avena nebo Kalorka obdivovat vyvážené kompozici, střízlivé barevnosti a vytříbené typografii.

Číst dál: Degustace obalů potravinářského zboží

Výhody samoobslužného prodeje

Lístkové hospodářství bylo v polovině padesátých let (nedávnou) minulostí a základní potraviny, textil nebo drogistické zboží si mohli občané koupit volně v družstevních prodejnách i v obchodních domech. Nákupy už nezdržovalo prohlížení a vlepování šatenek a tabačenek na archy papíru, ale prodej zboží "přes pult". Zákazník mohl vybírat zboží pouze očima a každou objednávku vyřizoval prodavač. Podstatnou změnu životního stylu mělo přinést zavedení samoobslužného prodeje, který by nabídl bohatý výběr zboží v hygienickém balení, umožnil kontrolu správné váhy a ceny a především zrychlil obsluhu. Vždyť, jak se říká v jedné z dochovaných reklam o výhodách samovýběru, "co je hroznějšího, než čekat, čekat, čekat a čekat…"

Číst dál: Výhody samoobslužného prodeje

Zrození elektrického božstva

ElektroPraga Hlinsko

Domácnost bez elektrických spotřebičů byla v reklamních prospektech národního podniku ELEKTROPRAGA Hlinsko prezentována jako začarovaný kruh: plotna ‒ dřez ‒ necky, necky ‒ dřez ‒ plotna, v němž moderní žena, navzdory technickému pokroku, uvízla. Bariéru nekonečné dřiny měly konečně prorazit šlehače, mixéry, vařiče, žehličky a vysavače a další přístroje ‒ pokorní služebníci, kteří poslouchají svou velitelku na slovo.

Číst dál: Zrození elektrického božstva